Main Top 1

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur. Used Module Class Suffix: style-paper icon-lock

Content Top 1

Lorem ipsum dolor sit amet. Used Module Class Suffix: style-line

Content Top 2

Lorem ipsum dolor sit amet. Used Module Class Suffix: style-line

Prawie każdy z nas odczuwał w mniejszym lub większym stopniu nasilony ból kręgosłupa w dolnej części ( lędźwiowej), górnej (szyjnej) czy środkowej (piersiowej). Wiek pierwszych dolegliwości bardzo obniżył się w ostatnich latach. Są pacjenci w wieku 16 lat z ostrym bólem kręgosłupa po niefortunnym ruchu, czy trzydziestolatkowie z bólem promieniującym do palców ręki lub nogi, wywołanym kichnięciem lub gwałtownym schyleniem się po spadający ołówek.

Tak więc ból kręgosłupa, nie tylko z powodu dużych przeciążeń, ale także długiego siedzenia, stania czy pochylonej pozycji, w wyniku osłabienia mięśni, w skutek niewielkiego wysiłku lub gwałtownego skrętu czy skłonu, może uszkodzić krążek międzykręgowy (dysk), stawy międzykręgowe i dać dużo poważniejsze objawy jak uszkodzenie nerwu kulszowego, udowego, splotu ramiennego (rwa kulszowa, udowa, ramienna).Skutkuje to licznymi dniami nieobecności w pracy, utratą części zarobków, trudnościami w pracy w domu, opieką nad małymi dziećmi. Kiedy nic nam nie dolega nie zastanawiamy się co robimy źle. Ból jest sygnałem organizmu, zaworem bezpieczeństwa, że coś złego się dzieje i należy to zmienić. Tabletki przeciwbólowe tylko zamazują obraz prawdziwego problemu. Należy leczyć przyczynę a nie tylko objawy.

Postępowanie profilaktyczne powinniśmy zacząć wpajać od dziecka. Proste trzymanie się jest konieczne nie tylko dla urody ale przede wszystkim dla zdrowia. Nierównomierne obciążanie miednicy powoduje, że po krótkim czasie jej jedna strona jest wyżej. Na niej oparty jest kręgosłup. Jeśli sobie wyobrazimy, że miednica to stół, na którym ułożone są kręgi jak klocki, to na nierównym stole klocki będą się przechylać aż spadną. W kręgosłupie istnieją liczne połączenia pomiędzy miednicą i kręgosłupem, dlatego nasz kręgosłup ulega pochyleniu i rotacji, aby zachować równowagę i by oczy były zwrócone do przodu. Rodzi to liczne następstwa dla naszego ciała. W młodym wieku rozwija się skrzywienie kręgosłupa ( Skolioza), w dorosłym nierównomierne obciążanie krążka międzykręgowego powoduje drobne pęknięcia włókien kolagenowych (mikrourazy) i przy niefortunnym ruchu dochodzi do uszkodzenia dysku oraz ucisku na nerw z różnym stopniem nasilenia. Im niżej do nogi lub ręki schodzi ból tym więcej włókien nerwu jest uciśnięte i tym dłużej trwa leczenie nawet do 6-8 tygodni. Wczesne podjęcie leczenia, gdy ból jest przy kręgosłupie skraca czas rehabilitacji.

Istotą leczenia w skoliozach jest przywrócenie ruchomości kręgów, normalizacja napięcia mięśniowego: po stronie wklęsłej ich rozciągnięcie a po wypukłej wzmocnienie, wpływ na rotację przez ukierunkowany oddech i wykorzystanie połączeń ruchów trójwymiarowych, rehabilitacja funkcjonalna czyli praca w pozycjach przyjmowanych w życiu codziennym. Wszystko to zapewnia metoda PNF, którą pracują terapeuci na całym świecie a także w Polsce są już wyspecjalizowani rehabilitanci po specjalnych kursach.

Leczenie w bólach kręgosłupa zależy od objawów. Jeśli bóle lokalne spowodowane są przeciążeniem lub statyczną pracą to najlepiej skorzystać z masaży leczniczych, bańką chińską, przeciwbólowych zabiegów jak laser biostymulacyjny, elektroterapia, Ultradźwięki lub Magnetostymulacja. Jeśli jednak są objawy promieniujące do ręki lub nogi, konieczne jest wprowadzenia terapii manualnej mającej na celu odbarczenie uciśniętej struktury, przywrócenie ruchu ślizgu między kręgami, takie pokierowanie ruchem kręgów aby krążek międzykręgowy uległ cofnięciu na swoje miejsce. Jest to możliwe przy zachowaniu częściowej ciągłości pierścienia włóknistego w dysku.
Metody manualne, które leczą bóle kręgosłupa pochodzenia dyskowego, zaburzenia mechaniki stawów międzykręgowych, nierównego ułożenia miednicy to metody: McKenzie, Mulliganconcept, Ackermanna, Funkcjonalna Osteopatia i Integracja ( FOI).

Po zmobilizowaniu kręgosłupa pomocną metodą dla ustabilizowania kręgu i rozluźnienia mięśni jest japońska metoda Taping medyczny, dzięki specjalnym, rozciągliwym plastrom przyklejonym w odpowiedni sposób na skórę.

Nieodłącznym elementem jest zmiana nawyków siedzenia, schylania się, odpowiedniego ułożenia się do snu z wykorzystaniem wyprofilowanej poduszki rehabilitacyjnej pod szyję, poduszki pod lędźwia, poduszki do samochodu. Po okresie bólowym konieczne jest wzmocnienie i uelastycznienie mięśni brzucha, grzbietu i pośladków przy jednoczesnym odpowiednim oddechu czego można nauczyć się od terapeutów pracujących metodą S-E-T oraz Pilates.

Tylko sami możemy sobie pomóc w dłuższym okresie czasu. W ostrych stanach jak najszybsze uzyskanie ratunku u wykwalifikowanego terapeuty oszczędzi nam dużo cierpienia.

Urszula Brania
Mgr rehabilitacji,
terapeutka metod McKenzie, Mulliganconcept, FOI, Ackermann, Taping medyczny

Content Bottom 1

Lorem ipsum dolor sit amet. Used Module Class Suffix: style-box color-templatecolor

Content Right 1 And a sub title

Lorem ipsum dolor sit amet. Used Module Class Suffix: style-line

Content Right 2 And a sub title

Lorem ipsum dolor sit amet. Used Module Class Suffix: style-line

Content Right 3 And a sub title

Lorem ipsum dolor sit amet. Used Module Class Suffix: style-line

Post It

Lorem ipsum dolor sit amet consect adipisic elit. Used Module Class Suffix: style-postit

Main Bottom 1

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur. Used Module Class Suffix: style-box icon-message

Main Bottom 2

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt. Used Module Class Suffix: style-box icon-users

Left 1 Create sub titles with more than one line.

Lorem ipsum dolor sit amet. Used Module Class Suffix: style-box

Left 2 Create sub titles with more than one line.

Lorem ipsum dolor sit amet. Used Module Class Suffix: style-box

Left 3 Create sub titles with more than one line.

Lorem ipsum dolor sit amet. Used Module Class Suffix: style-box
Lorem ipsum dolor sit amet consect adipisic elit. Used Module Class Suffix: style-polaroid

Polaroid

Kontakt z nami

Jeśli masz jakieś pytania chętnie na nie odpowiemy.
Nie czekaj, zadzwoń lub napisz do nas!

Tel. 33 843 43 84, email: biuro@bioreh.pl

Tel. 517863398, email: kosmetyka@bioreh.pl

Naturalne produkty

Do kupienia w Studiu BIO-Reh naturalne produkty wspomagające oczyszczanie i odchudzanie:

  • Suplementy Forever Living Products
  • Zabłockie solanki termalne
  • Urządzenia do terapii domowej

Bottom 1

Lorem ipsum dolor sit amet. Used Module Class Suffix: style-line

Bottom 2

Lorem ipsum dolor sit amet. Used Module Class Suffix: style-line

Bottom 3

Lorem ipsum dolor sit amet. Used Module Class Suffix: style-line

Bottom 4

Lorem ipsum dolor sit amet sed tempor. Used Module Class Suffix: style-line

logo Unia Europejska

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Fundusze Europejskie dla Małopolski